Co to jest łuszczyca

Łuszczyca (psoriasis) jest przewlekłą chorobą skóry, która charakteryzuje się stanem zapalnym i łuszczeniem skóry. Jest schorzeniem niezakaźnym.

Łuszczyca rąk
Łuszczyca na ręce

Kogo dotyka łuszczyca

Łuszczyca dotyka ludzi we wszystkich grupach wiekowych, jednak częściej dorosłych, w równym stopniu kobiety i mężczyzn. W wielu przypadkach łuszczyca dziedziczona jest rodzinnie. Około 3% populacji dotkniętych jest łuszczycą, co sprawia, że jest ona jedną z najczęściej występujących chorób skóry, obok takich schorzeń dermatologicznych jak m.in. trądzik czy egzema.

Łuszczyca - objawy

W typowej formie, objawy łuszczycy to czerwone, pogrubione zmiany na skórze, pokryte srebrzystymi łuskami. Zmiany te nazywane są czasem "plackami" i mogą one boleć lub swędzieć. Najczęściej występują na łokciach, kolanach i nogach, skórze głowy pokrytej włosami, twarzy, dłoniach, stopach oraz w dolnej części pleców. Mogą jednak pojawić się w dowolnej części ciała dotykając także paznokci, genitaliów czy jamy ustnej. U części chorych dochodzi do łuszczycowego zapalenia stawów.

Więcej o objawach łuszczycy przy różnych typach choroby odnajdziesz na stronie Rodzaje łuszczycy.

Jak powstaje łuszczyca skóry

Podczas cyklu komórkowego komórki dojrzewają w głębszych warstwach skóry i powoli przemieszczają się na powierzchnię. Proces ten zajmuje zwykle około miesiąca, ale w przypadku łuszczycy może zająć tylko kilka dni. Łuszczyca występuje, kiedy komórki przemieszczają się zbyt szybko i zanim zdążą dojrzeć gromadzą się na powierzchni skóry.

Łuszczyca - przyczyny

Łuszczyca skóry jest powodowana przez czynniki immunologiczne, głównie nieprawidłowe funkcjonowanie limfocytów T. Limfocyty T pomagają chronić ciało przed infekcjami i chorobami. W przypadku łuszczycy limfocyty T stają się bez potrzeby bardzo aktywne, co w rezultacie prowadzi do zapalenia i przyspieszonego cyklu komórkowego.

Uwarunkowania do rozwoju łuszczycy są dziedziczone rodzinnie, badania wskazują, że istnieją geny powiązane z chorobą.

Co pogarsza łuszczycę

Stan skóry osób cierpiących na łuszczycę zmienia się - czasem ulega polepszeniu a czasem pogorszeniu. Do czynników wpływających negatywnie na zmiany łuszczycowe należą:

  • Infekcje
  • Uszkodzenia, podrażnienia, wysuszenie skóry
  • Stres
  • Niektóre leki (w tym beta-blokery, lit)