Co to jest łuszczyca

Łuszczyca (psoriasis) to przewlekła (długoterminowa) choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się stanem zapalnym i łuszczeniem skóry. Jest schorzeniem niezakaźnym.

Łuszczyca rąk
Łuszczyca na ręce

Kogo dotyka choroba

Choroba występuje u ludzi we wszystkich grupach wiekowych, jednak głównie dotyka dorosłych. Doświadcza jej mniej więcej równy odsetek kobiet i mężczyzn. Około 3% populacji dotkniętych jest łuszczycą, co sprawia, że jest ona jedną z najczęściej występujących chorób skóry, obok takich schorzeń dermatologicznych jak między innymi trądzik czy egzema.

Łuszczyca - objawy

W typowej formie przypadłości, objawy łuszczycy to czerwone, pogrubione zmiany skórne, pokryte srebrzystymi łuskami. Zmiany te, określane czasem jako "placki", zwykle bolą lub swędzą. Najczęściej występują one na łokciach, kolanach, innych częściach nóg, skórze głowy pokrytej włosami, twarzy, dłoniach, podeszwach stóp oraz w dolnej części pleców. Mogą jednak pojawić się w dowolnej części ciała, dotykając także paznokci, genitaliów czy jamy ustnej. Część chorych doświadcza schorzenia nazywanego łuszczycowym zapaleniem stawów.

Więcej o objawach łuszczycy przy różnych typach choroby odnajdziesz na stronie "rodzaje". Wygląd zmian chorobowych możesz z kolei zobaczyć na stronie "zdjęcia".

Jak powstaje schorzenie

Podczas cyklu komórkowego komórki dojrzewają w głębszych warstwach skóry i powoli przemieszczają się ku jej powierzchni. Proces ten zajmuje zwykle około miesiąca, ale w przypadku łuszczycy może zająć tylko kilka dni. Schorzenie to występuje, kiedy komórki przemieszczają się zbyt szybko ze swojego źródła pod powierzchnią skóry i zanim mają szansę dojrzeć gromadzą się na jej powierzchni.

Łuszczyca - przyczyny

Przyczyną łuszczycy skóry są czynniki immunologiczne, głównie obejmujące funkcjonowanie rodzaju krwinek białych - limfocytów T (limfocytów grasicozależnych). Limfocyty T pomagają chronić organizm przed infekcjami i chorobami. W przypadku omawianej dolegliwości są one aktywowane omyłkowo i stają się tak aktywne, że wyzwalają inne reakcje immunologiczne, co w rezultacie prowadzi do zapalenia i szybkiego cyklu komórkowego.

Uwarunkowania do rozwoju łuszczycy są dziedziczone rodzinnie. W wielu przypadkach istnieje rodzinna historia schorzenia. Naukowcy przebadali dużą liczbę rodzin dotkniętych tą dolegliwością i zidentyfikowali geny powiązane z nią. Geny zarządzają każą funkcją organizmu i określają dziedziczone cechy, przekazywane z rodzica na dziecko.

Co zaostrza chorobę

Osoby cierpiące na chorobę mogą zauważyć, że są okresy, kiedy stan ich skóry pogarsza się, a następnie poprawia. Do czynników mogących zaostrzać schorzenie należą infekcje, stres oraz zmiany w klimacie, powodujące wysuszanie skóry. Również określone leki, w tym beta-blokery, które są przepisywane na wysokie ciśnienie krwi, oraz lit, mogą wywołać zaostrzenie lub pogorszenie stanu dolegliwości. Czasami ludzie mający łuszczycę mogą dostrzec, że zmiany skórne pojawiają się w miejscach podrażnienia lub uszkodzenia skóry. Uraz taki może być spowodowany przez nacięcie, zadrapanie, poparzenie czy infekcję.