Łuszczyca a jakość życia

Osoby z łuszczycą skóry mogą doświadczać nieprzyjemnych stanów emocjonalnych oraz znacznego fizycznego dyskomfortu, a w cięższych przypadkach wręcz pewnego stopnia niepełnosprawności z powodu choroby.

Łuszczyca dłoni
Bolesna łuszczyca na dłoni młodej osoby

Swędzenie i ból które występują w schorzeniu mogą mieć wpływ na podstawowe czynności, takie jak dbanie o siebie, chodzenie, czy spanie. Placki chorobowe na dłoniach i stopach mogą utrudniać ludziom pracę zawodową na pewnych stanowiskach, uprawianie niektórych sportów, a nawet dbanie o swój dom i rodzinę. Konieczna częstota opieka medyczna jest kosztowna i może kolidować z planem zajęć w szkole lub na studiach czy też z godzinami pracy.

Chorzy na łuszczycę skóry, zwłaszcza umiarkowanie i mocno nasiloną, mogą również odczuwać brak pewności siebie pod względem swojego wyglądu i mieć negatywny obraz samego siebie, które wynikają z lęku przed społecznym odrzuceniem i obaw odnośnie relacji intymnych. Tego typu negatywne stany psychologiczne mogą prowadzić do odcięcia się od ludzi i znacznej depresji.

Ilość i skuteczność metod leczenia łuszczycy stale wzrasta, dlatego nie warto się poddawać i rezygnować z jakości życia, ale walczyć z chorobą. Dermatolodzy i inni specjaliści z dostępnymi im opcjami, mogą pomóc fizycznie kontrolować dolegliwość, a także radzić sobie z jej efektami psychologicznymi.