Miejscowe leki na łuszczycę

Leki nakładane bezpośrednio na skórę mogą poprawić jej stan. Skuteczne na łuszczycę maści czy kremy zawierają substancje takie jak: kortykosteroidy, retinoidy, witamina D3, smoła pogazowa lub ditranol. Kojące mogą być roztwory do kąpieli oraz lubrykanty, jednak zwykle ich działanie jest zbyt słabe, aby mogły samodzielnie polepszyć stan skóry z łuszczycą.

Kortykosteroidy

Dostępne są leki z kortykosteroidami o różnych mocach, nakładane na skórę zwykle dwa razy dziennie. Łagodzą stan zapalny, spowalniają wymianę komórek i tłumią układ immunologiczny. Często krótkotrwałe leczenie kortykosteroidami skutecznie poprawia łuszczycę, jednak nie eliminuje jej całkowicie. Zbyt długie lub zbyt intensywne stosowanie mocnych kortykosteroidów może prowadzić do skutków ubocznych wewnątrz organizmu, osłabienia skóry oraz uodpornienia na korzystne skutki terapii. Na mniejsze obszary skóry, lub "łaty" łuszczycy, które nie ulegają poprawie przy zastosowaniu innych leków, zwłaszcza na dłoniach i stopach, lekarze mogą przepisać silny kortykosteroid. Kortykosteroidy o średniej mocy mogą być przeznaczone na większe obszary skóry na tułowiu i kończynach, natomiast słabych używa się w delikatnych częściach skóry.

Kalcypotriol

Lek ten stosowany jest zwykle na skórę z łuszczycą dwa razy na dzień i wpływa na szybkość cyklu komórkowego. Kalcypotriol jest syntetyczną formą witaminy D3. Nie zaleca się stosowania na wrażliwe miejsca jak twarz lub genitalia, gdyż ma właściwości podrażniające. Aby zmniejszyć podrażnienia, kalcypotriol często łączony jest w terapii wraz z stosowanymi miejscowo kortykosteroidami. Zbyt intensywne używanie (ponad 100 gramów kalcypotriolu na tydzień) może podnieść do niezdrowych wartości poziom wapnia w organizmie.

Retinoidy

Miejscowe retinoidy są syntetycznymi formami witaminy A i są dostępne jako żele lub kremy. Do leczenia łuszczycy stosuje się np. tazaroten. Używane w pojedynkę nie działają tak szybko jak kortykosteroidy, jednak równocześnie nie osłabiają skóry i nie mają efektów ubocznych powiązanych z lekami steroidowymi. Mogą natomiast podrażniać skórę, zwłaszcza wokół "łat" łuszczycy i w miejscach zgięciowych. Mniejsze podrażnienia i czasem większą efektywność można uzyskać łącząc retinoidy z kortykosteroidami. Ponieważ środki te zwiększają ryzyko wad wrodzonych, kobiety muszą podjąć kroki, aby nie zajść w ciąże w czasie ich używania.

Propionian klobetazolu

Stosowany miejscowo lek w formie piany, używany do leczenia łuszczycy skóry głowy i ciała. Pianka bardzo dobrze wnika w skórę, nie brudzi jak wiele innych leków i jest łatwa w użyciu.

Kwas salicylowy

Środek peelingujący, dostępny w postaci maści, kremów, żelów i innych. Wykorzystywany by ograniczyć łuszczenie skóry, również na głowie. Dla zwiększenia efektywności kwas salicylowy często stosuje się w połączeniu z innymi lekami, jak smoła węglowa, ditranol, czy kortykosteroidy.

Ditranol

Zmniejsza podziały komórkowe i łagodzi stan zapalny. Lekarze mogą przepisać 15. - 30-minutowe nałożenie maści, kremu lub żelu raz dziennie, w celu leczenia przewlekłych zmian łuszczycowych. Po tym czasie ditranol musi być zmyty, aby nie podrażniał skóry. Niestety lek ten często niewystarczająco poprawia stan skóry, ponadto barwi na brązowo bądź fioletowo skórę, umywalkę lub wannę i ubrania. Ponadto ryzyko podrażnienia skóry sprawia, że ditranol nie jest używany na dotkliwe lub czynnie zapalne wysypy łuszczycy.

Smoła węglowa (pogazowa)

Dostępne są preparaty zawierające smołę węglową o różnych mocach, wiele z nich można nabyć bez recepty. Produkty te występują w formie maści, żelów, płynów i są stosowane bezpośrednio na skórę, jako dodatek do kąpieli, lub używane jak szampon na łuszczycę na głowie. Smoła węglowa jest mniej skuteczna niż kortykosteroidy i wiele innych leków, dlatego czasem dla polepszenia efektów stosuje się ją razem z fototerapią ulftrafioletem B (UVB). Silne formy smoły pogazowej mogą podrażniać skórę, mieć nieprzyjemny zapach oraz plamić skórę i ubrania, przez co nie jest zbyt powszechnie używana.

Dodatki do kąpieli

Dodanie olejku do kąpieli, a później nałożenie lubrykantu może koić skórę pokrytą chorobą. Oprócz tego osoby z łuszczycą mogą zredukować swędzenie i usunąć łuski poprzez moczenie przez kwadrans ciała w wodzie z dodatkiem smoły węglowej, płatków owsianych, soli z Epsom (siarczanu magnezu), lub soli z Morza Martwego.

Środki nawilżające

Nakładane regularnie przez dłuższy okres mają działanie kojące. Najlepiej działają środki gęste i tłuste, ponieważ zatrzymują wodę w skórę, przez co redukują łuszczenie i swędzenie.