Łuszczycowe zapalenie stawów - co to jest

Łuszczycowe zapalenie stawów lub łuszczyca stawowa, jest schorzeniem obejmującym zapalenie stawów, czyli artretyzm, które zwykle występuje w połączeniu z chroniczną, zapalną chorobą skóry – łuszczycą. U ludzi z łuszczycą, na skórze występują zmiany chorobowe, w postaci czerwonych podrażnień, często pokrytych białymi łuskami. Różne zmiany mogą także obejmować u nich płytki paznokci.

Kogo dotyka łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów ma szacunkowo 0,25% ludzi, czyli 1. osoba na 400.

Według większości szacunkowych obliczeń u od 5% do ponad 10% ludzi dotkniętych łuszczycą, rozwija się łuszczycowe zapalenie stawów. Sama łuszczyca jest częstą chorobą skóry, na którą cierpi ok. 3% światowej populacji.

U większości osób cierpiących na łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczyca pojawia się zanim rozwiną się problemy ze stawami. Łuszczyca najczęściej rozpoczyna się w trakcie dojrzewania lub wczesnej dorosłości, natomiast łuszczycowe zapalenie stawów zazwyczaj pojawia się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Nie dotyczy to jednak wszystkich przypadków – obie przypadłości mogą wystąpić w dowolnym wieku. W niewielkiej ilości przypadków zdarza się, że rozwój łuszczycy stawowej następuje przy braku wyraźnych zmian skórnych.

Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy

Objawy łuszczycowego zapalenia stawów obejmują zesztywnienie i bóle stawów, a tkanki wokół są zaczerwienione, rozpalone i spuchnięte. Kiedy choroba dotyka rąk i stóp, obrzęk może dotykać całych palców i powodować tzw. „palce kiełbaskowate”.

Łuszczycowe zapalenie stawów bywa trudne to rozróżnienia od innych rodzajów artretyzmu, szczególnie kiedy symptomy skórne są nikłe lub nieobecne. Zmiany paznokci i stan zapalny palców to dwa charakterystyczne objawy łuszczycy stawowej, jednak nie występują one we wszystkich przypadkach.

Więcej o objawach łuszczycowego zapalenia stawów przy różnych typach choroby odnajdziesz na stronie Rodzaje łuszczycowego zapalenia stawów.

Łuszczycowe zapalenie stawów - przyczyny

Nie jest znana konkretna przyczyna łuszczycowego zapalenia stawów. Jego objawy są wynikiem nadmiernego stanu zapalnego w stawach i wokół nich. Zapalenie pojawia się, kiedy system immunologiczny wysyła cząsteczki sygnałowe i białe krwinki w miejsce kontuzji lub choroby, by walczyć z drobnoustrojami i ułatwiać odbudowę tkanki. Kiedy wykona to zadanie, ciało po prostu zatrzymuje reakcję odpornościową układu immunologicznego, aby zapobiec uszkodzeniu swoich własnych komórek i tkanek. U ludzi z łuszczycą stawową, mechaniczne obciążenie stawów, takie jak występuje w trakcie ruchu, może wywołać nadmierną odpowiedź zapalną. Przyczyny takiej reakcji są niejasne.

Przypuszczalnie wpływ na podatność danej osoby do zachorowania na łuszczycowe zapalenie stawów, mają czynniki genetyczne oraz środowiskowe.

Sposób w jaki choroba jest dziedziczona pozostaje nieznany. Około 40% dotkniętych osób ma co najmniej jednego bliskiego członka rodziny, cierpiącego na łuszczycę lub łuszczycowe zapalenie stawów.