Rodzaje łuszczycowego zapalenia stawów

Wyróżnionych zostało pięć podstawowych rodzajów łuszczycowego zapalenia stawów. Niesymetryczne zapalenie kilku stawów i symetryczne zapalenie wielu stawów to dwa najczęściej spotykane, natomiast pozostałe trzy to: zapalenie dystalnych stawów międzypaliczkowych, postać osiowa i postać okaleczająca.

Niesymetryczne zapalenie kilku stawów

Niesymetryczne zapalenie kilku stawów dotyka inne stawy z każdej strony ciała i zwykle jest to nie więcej niż kilka stawów. Choroba może zająć dowolny staw w ciele i mieć zróżnicowane nasilenie objawów.

Symetryczne zapalenie wielu stawów

Symetryczne zapalenie wielu stawów obejmuje te same stawy po obu stronach ciała. W tej postaci schorzeniem mogą być objęte dowolne stawy w ciele, a objawy są różne - od lekkich po ciężkie.

Zapalenie dystalnych stawów międzypaliczkowych

Zapalenie dystalnych stawów międzypaliczkowych, czyli stawów znajdujących się najbliżej paznokci, dotyka głównie końcówek palców u dłoni i stóp. Zmiany paznokciowe w tej formie łuszczycowego zapalenia stawów są szczególnie częste.

Postać osiowa

U niektórych osób łuszczycowe zapalenie stawów ma postać osiową i przypomina zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, czyli obejmuje stawy pomiędzy kręgami. Objawy tej formy choroby to m.in. ból i sztywność pleców lub szyi, a także często ograniczenie zdolności poruszania się. Oprócz kręgosłupa, ten rodzaj schorzenia może dotykać również stawy w rękach, dłoniach, nogach i stopach.

Postać okaleczająca

Najpoważniejsza i zarazem najrzadsza jest postać okaleczająca łuszczycowego zapalenia stawów. Ten typ choroby ma mniej niż 5% osób z łuszczycą stawową. Postać okaleczająca wiąże się z ciężkim zapaleniem, które niszczy stawy w dłoniach i stopach, powodując deformacje i problemy z poruszaniem. Niszczenie kości (osteoliza) przy stawach może prowadzić do skracania palców (palce teleskopowe). Występować mogą też bóle pleców i szyi.