Rodzaje łuszczycy

Istnieje kilka rodzajów łuszczycy skóry, wśród których znajdziemy takie jej formy, jak wymienione poniżej.

Łuszczyca pospolita

Łuszczyca pospolita, inaczej plackowata lub zwykła, objawia się zmianami skórnymi, nazywanymi czasem "plackami", które są czerwone u podstawy oraz pokryte są srebrzystymi łuskami. Jest to najczęściej występujący rodzaj choroby, dotykający około 80% - 90% osób cierpiących na to schorzenie.

Łuszczyca kropelkowata

Łuszczyca kropelkowata, nazywana też grudkową objawia się na skórze, jako małe punkty w kształcie kropelek. Występują one zwykle na tułowiu, kończynach i czubku głowy. Ten typ dolegliwości wywoływany jest najczęściej przez infekcje górnych dróg oddechowych (na przykład paciorkowe zapalenie gardła).

Łuszczyca krostkowa

Łuszczyca krostkowa jest rodzajem choroby, w którym na skórze występują pęcherze wypełnione niezakaźną ropą. Wystąpienie tego typu schorzenia może być spowodowane przez leki, zakażenia, stres lub styczność z niektórymi środkami chemicznymi.

Łuszczyca odwrócona

Symptomy łuszczycy odwróconej to gładkie, czerwone "placki" występujące w miejscach, gdzie skóra się zgina, przykładowo w okolicy pachwin, pod piersiami, pod pachami lub w wewnętrznej części łokci czy tylnej części kolan. Objawy tej formy choroby mogą się pogorszyć przez pocieranie i pocenie.

Erytrodermia łuszczycowa

Objawy erytrodermii łuszczycowej, czyli uogólnionej formy schorzenia to rozległe czerwienienie i łuszczenie się skóry. Mogą się one pojawić w reakcji na ciężkie poparzenie słoneczne lub stosowanie kortykosteroidów czy innych leków. Ich przyczyną może być również przedłużony okres nasilonej aktywności choroby, połączony ze słabym jej kontrolowaniem. Ten rodzaj dolegliwości może być bardzo poważny i wymaga pilnej opieki medycznej.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Kolejnym, powiązanym schorzeniem jest łuszczycowe zapalenie stawów lub łuszczyca stawowa. W tym groźnym typie choroby zmiany skórne połączone są z zapaleniem stawów, przy czym obydwie te przypadłości nie koniecznie muszą występować w tym samym czasie.

Obszerniejsze informacje o tym schorzeniu prezentujemy na oddzielnej podstronie serwisu.